Rudens lygiadienis

Rudens lygiadienis, Saulė ir Žemė

Rudens lygiadienis

Dangiškos svarstyklės

Rudens lygiadienis 2023 m. stos rugsėjo 23 d. 09 val. 49 min. Lietuvos laiku (šeštadienį). Lygiadienis – tai momentas, kai Saulė atsidūria dangaus pusiaujo ir ekliptikos (Saulės kelio Zodiaku) sankirtos taške. Ne veltui lygiadinis įvyksta Saulei viešint Svarstyklių ženkle, nes tada visoje Žemėje, išskyrus ašigalių sritis, dienos trukmė beveik lygi nakties trukmei. Iš čia kilusi ir sąvoka ekvinokcija, kas išvertus iš lotynų kalbos reiškia „lygią naktį“. Tiesa, lietuviams prie širdies labiau prilipo „lygios dienos“ samprata. Įdomu, kad jei lygiadienio dienos vidurdienį atsidurtumėte ties pusiauju, tai saulė pliekstų zenite tiesiai virš galvos ir nemestumėte šešėlio. Po rudens lygiadienio šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo. Tiesa, dėl Žemės ašies procesijos lygiadienio taškas danguje yra pasislinkęs į kaimyninį Mergelės žvaigždyną. Paprastai lygiadienis įvyksta rugsėjo 22-23 d. Iš tikrųjų tamsusis paros laikas prilygsta šviesiajam kiek vėliau, rugsėjo 25-26 d., mat šviesos spinduliai, eidami pro Žemės atmosferą tarsi pro kokį lęšį, lūžta ir šiek tiek pailgina šviesiąją paros dalį. Dienos trukmė formaliai pailgėja ir dėl to, kad saulėtekiu laikomas momentas, kai saulės disko viršus pasirodo virš horizonto, o saulėlydžiu – kai Saulė visiškai pasislepia už horizonto. Tos kelios minutės, kai Saulės diskas tik dalinai matomas, priskiriamos dienai.Ugnies misterijosRudens lygiadienio schema

Rudens lygiadienio (lyginės) metu Lietuvoje atgaivinamos senos pagoniškosios tradicijos – rengiamas ugnies misterijos, šiaudinio ožio aukojimas. Šią dieną būdavo džiaugiamasi derliumi, dėkojama dievui Žemininkui ir jam aukojami gyvuliai. Lygiadienio diena yra viena iš pagrindinių dienų metų laiko skaičiavimo sistemoje, sudarančioje kalendorių. Lietuvoje yra išlikę paleoastronomijos paminklų – akmenų, išdėstytų rytų-vakarų kryptimi, o tai sutampa su Saulės azimutais tekėjimo ar laidos metu per lygiadienius. Įsigilinus į liaudies meno simbolius, taip pat aiškėja, kad baltų pasaulėjautoje lygiadieniai struktūrizuodavo laiką ir erdvę.

Kasmet šios ypatingos dienos proga  Vilniuje prie Karaliaus Mindaugo tilto vyksta muzikos ir ugnies apeigos (2023 m. rugsėjo 22 d. 20 val. bus rodoma misterija „Vilkas“). Kernavėje bei Verkių parke minima ir Baltų vienybės diena, uždegamai aukurai. Klaipėdoje vyksta Laivų paradas. Kaune renginiai vyksta ant Aukštųjų Šančių piliakalnio.