Saulės ir Mėnulio užtemimai 2017 m.

Pernykščiai metai lietuvių astronomijos mėgėjų įspūdingais reginiais nelepino. Tačiau 2017 m. bus dar skurdesni – Saulės užtemimų nematysime nė vieno, o Mėnulio patamsėjimus stebėti bus sudėtinga.

Saulės užtemimo eiga ir fazės

Visiško Saulės užtemimo fazės. Foto: Fred Espenak

Saulės užtemimai pasaulyje ir Lietuvoje 2017 m.

2017 m. vasario 26 d. įvyks žiedinis Saulės užtemimas. Jis prasidės apie 14 val. (Lietuvos laiku) prie pietų Pietų Amerikos krantų. Šešėlio kelias kirs žemyną, perskros Atlantą ir užsibaigs Pietų Afrikoje (19:35 val.). Deja, Lietuvoje bus nematoma jokia užtemimo fazė.

2017 m. rugpjūčio 21 d. pilnas Saulės užtemimas suteiks daug džiaugsmo JAV gyventojams. Užtemimą galės stebėti tiek Vakarų, tiek Rytų pakrantės gyventojai. Dalinio užtemimo pabaigą dar spės išvysti ir Vakarų Europos (Didžiosios Britanijos, Ispanijos) gyventojai. Užtemimas prasidės 18 val. 46 min. (Lietuvos laiku), o baigsis apie vidurnaktį.

Daugiau apie Saulės užtemimus skaitykite čia.

Saulės užtemimas 2017 vasario 26

Saulės užtemimas 2017 rugpjūčio 21

Mėnulio užtemimai 2017 m.

Mėnulio užtemimo eiga

Mėnulio užtemimo eiga.
Šaltinis: APOD

2017 m. vasario 11 d. pusšešėlinis Mėnulio užtemimas bus matomas beveik visuose žemynuose, taip pat ir Lietuvoje. Jis prasidės pusė pirmos nakties ir baigsis beveik penktą valandą ryto. Tik reikia turėti omenyje, kad  Mėnulis tepanirs į Žemės pusšešėlį (angl. penumbra), todėl pastebėti jo spindesnio sumažėjimą plika akimi labai sudėtinga (ryškis susilpnės vos 1 mag) ir užburiančio reginio tikėtis neverta.

2017 m. rugpjūčio 7 d. vakare Lietuvos astronomijos mėgėjai turės galimybę stebėti dalinį Mėnulio užtemimą. Pusšešėlinio užtemimo pradžia apie 19 val. vakaro, tačiau į Žemės šešėlį Mėnulis pradės nirti 20 val. 22 min Lietuvos laiku, o maksimumas (kai šešėlis uždengs apie ketvirtadalį Mėnulio disko)  stos dar po valandos. Deja, Lietuvoje Mėnulis tada dar tik tekės, todėl praktiškai pavyks pamatyti tik dalinio užtemimo pabaiga (šešėlis visiškai nuslinks 22 val. 18 min). Ne pats įspūdingiausias reginys, bet vis vien tai geriausia, ką šiemet mums turi pasiūlyti Saulės ir Mėnulio dangiškas šokis.

Mėnulio užtemimas 2017 vasario 11 d.Mėnulio užtemimas 2017 rugpjūčio 7 d.

Daugiau apie Mėnulio užtemimus skaitykite čia.

Pilno Mėnulio užtemimo stebėjimas 2015 rugsėjo 28 d.:

Reportažas apie Mėnulio užtemimą 2011 m.:

Saulės užtemimo eiga (video anglų kalba):