Saulės ir Mėnulio užtemimai 2016 m.

2015 m. metai astronomijos mėgėjams Lietuvoje padovanojo net du įspūdingus užtemimus. 2015 m. kovo 20 d. Mėnulis buvo uždengęs net 73 Saulės disko, diena pasitaikė gana giedra, todėl minios stebėtojų ieškojo spec. priemonių pažvelgti į „apkarpytą“ dienos šviesulį. O 2015 m. rugsėjo 28 d. paryčiais akį džiugino visiškas Mėnulio užtemimas. 2016 metai, deja, lietuvaičių įspūdingais reginiais tiek nelepins.

Saulės užtemimo eiga ir fazės

Visiško Saulės užtemimo fazės. Foto: Fred Espenak

Saulės užtemimai pasaulyje ir Lietuvoje 2016 m.

2016 m. kovo 9 d. kai kurios Azijos salos (Indonezija, Malaizija ir kt.) galės pasidžiaugti visišku Saulės užtemimu. Deja, maksimumo metu Lietuvoje bus apie 4 val. nakties. Apskritai, užtemimo juosta daugiausia bėgs per Ramiojo vandenyno bangas, o pietinė Azijos kontinento ir šiaurinė Australijos  dalys turės pasitenkinti tik daliniu užtemimu.

2016 m. rugsėjo 1 d. žiedinis Saulės užtemimas labiausiai patiks Centrinės Afrikos šalių ir Madagaskaro mokinukams, žygiuojantiems į mokyklą. Nors Lietuvoje užtemimo maksimumo metu bus pats vidurdienis, tačiau, deja, Mėnulio šešėlis šįkart Europos nekliudys.

Saulės užtemimų matomumas Lietuvoje ir pasaulyje 2016 m.

Saulės užtemimų matomumas 2016 m. Pagal www.timeanddate.com

Daugiau apie Saulės užtemimus skaitykite čia.

 

Mėnulio užtemimo eiga

Mėnulio užtemimo eiga.
Šaltinis: APOD

Mėnulio užtemimai 2016 m.

2016 m. kovo 23 d. dalinis Mėnulio užtemimas bus geriausiai matomas Japonijoje, Australijoje, Naujoje Zelandijoje. Nors Lietuvoje maksimumo metu bus beveik 2 val. dienos ir jokio Mėnulio nesimatys, tačiau pavydėti Ramiojo vandenyjo salų gyventojams nėra ko – Mėnulis dalinai panirs tik į Žemės pusšešėlį (angl. penumbra), todėl pastebėti jo spindesnio sumažėjimą plika akimi bus beveik neįmanoma.

2016 m. rugsėjo 16 d. vakare, esant giedram orui, Lietuvos astronomijos mėgėjai turės galimybę savo akimis įvertinti, kaip gi atrodo pusšešėlinis Mėnulio užtemimas. Apie 22 val. vakaro, užtemimo maksimumo metu, apie 95 proc. Mėnulio pilnaties disko bus pakliuvęs į Žemės pusšešėlį. Kaip minėjau, reginys neypatingai patrauklus akiai, todėl didelių vilčių neverta puoselėt.

Mėnulio užtemimų matomumas 2016 m.  Pagal www.timeanddate.com

Mėnulio užtemimų matomumas 2016 m.
Daugiau apie Mėnulio užtemimus skaitykite čia.

Pilno Mėnulio užtemimo stebėjimas 2015 rugsėjo 28 d.:

Reportažas apie Mėnulio užtemimą 2011 m.:

Saulės užtemimo eiga (video anglų kalba):