Algis Budrys

Algio Budrio romanas Šelmis mėnulis

Algis Budrys ir romanas „Šelmis Mėnulis“

Algis Budrys – žymiausias lietuvių kilmės mokslinės fantastikos rašytojas

A.Budrio vardas yra įtrauktas į 25 žymiausių XX a. antros pusės rašytojų fantastų sąrašą, jo biografija ir kūrybos analizė pateikta Charles Platt knygoje „Kas rašo mokslinę fantastiką“ (šalia I.Asimovo ir kitų 30-ties geriausių fantastų), jo kūriniai – pripažinta mokslinės fantastikos klasika, jo kūryba minima ne viename kritiniame straipsnyje, ne vienoje fantastikos problemas gvildenančioje knygoje. Tačiau sovietmečiu A.Budrys nebuvo žinomas Lietuvos skaitytojui, tikriausiai dėl to, kad jo tėvas buvo antisovietiškai nusiteikęs žmogus.

Jaunystės klajonės

Budrio tėvas J.Budrys, Klaipėdos sukilimo dalyvis, 1927 m. kaip Lietuvos diplomatas pradėjo tarnauti Rytų Prūsijoje. Čia 1931 m. ir gimė Algirdas Jonas Budrys. 1936 m. Budrių šeima emigravo į JAV. Vėliau rašytojo tėvas atstovavo nepriklausomos Lietuvos vyriausybę tremtyje, ir jis kurį laiką dirbo tėvo padėjėju. A.Budrys studijavo Majamio ir Kolumbijos universitetuose, dirbo įvairų darbą. Pirmąjį fantastinį apsakymą jis perskaitė būdamas 8 metų ir netrukus nusprendė išbandyti savo jėgas kūryboje.
Pirmasis rašytojo apsakymas „Aukštas tikslas“ (The High Purpose) pasirodė Dž. Kempbelo (John W.Campbell) redaguojamame populiariame žurnale „Astounding Science Fiction“. Po to Algis Budrys apsakymus išspausdino „Galaxy Science Fiction“ bei „Space Science Fiction“.
Rašytojas dirbo nepaprastai daug, kartais užsidegęs per dieną parašydavo du publikavimo vertus apsakymus. Tad nenuostabu, kad kurdamas socialines problemas keliančius fantastinius apsakymus A.Budrys labai greitai prasimušė į žanro lyderius. Įvairiuose žurnaluose publikuojami jo kūriniai, pasirašyti pseudonimais.
Įvaldęs apsakymo žanrą, rašytojas ėmėsi romanų. 1954 m. pasirodė sutrumpinta romano versija, pavadinta „Netikra naktis“ (False Night). Papildytas naujais epizodais romanas „Kažkas nemirs“ (Some Will Not Die) išspausdintas 1961 m. Romane vaizduojama maro nusiaubta Amerika.

Pripažinimas

Kitas rašytojo romanas „Kas?“ (Who?), pasirodęs 1958 m., pelnė rašytojui pripažinimą. Šio politinio trilerio herojus – mokslininkas- kiborgas, kurį pakeitė Tarybų Sąjungos specialistai. „Kas?“ 1974 m. buvo ekranizuotas (režisierius Jackas Goldas), tačiau filmo didelio pasisekimo nesulaukė.
Romane „Krintantis fakelas“ (The Falling Torch) vaizduojama herojiška žmonių kova su ateiviais. Kritikai šiame romane įžvelgia autobiografinių motyvų, nes grobikų iš kosmoso okupuotą Žemę nesunku sutapatinti su Lietuva, nors rašytojas to ir neakcentuoja.
Didžiausią šlovę rašytojui atnešė 1960 m. pasirodęs romanas „Šelmis Mėnulis“ (Rogue Moon). Jis laikomas mokslinės fantastikos klasika. Kūrinio paviršiuje – nuotykiai ateivių sukurtame labirinte, kurį žmonės aptiko Mėnulyje. 1961 m. „Šelmis Mėnulis“ buvo tarp kandidatų gauti Hugo premiją romanų kategorijoje, tačiau premija buvo skirta Walterio M. Millerio romanui „Kantata Leibovičiui“.
Gimus ketvirtajam vaikui, A.Budrys pradeda rašyti vis rečiau. Kitas romanas dienos šviesą išvydo tik 1977 m. Romane „Michaelmas“ (Michaelmas), Televizijos apžvalgininkas Michaelmas patobulinto kompiuterio dėka ne tik stebi įvykius pasaulyje, bet ir kuria juos. Šiuo romanu rašytojas prisidėjo prie naujos krypties – kiberpanko – atsiradimo.

Algio Budrio romanas "Kas?" ("Who?")

Algio Budrio romanas „Kas?“ („Who?“)

Vėlesnė veikla

Paskutinė rašytojo knyga „Sunkus nusileidimas“ (Hard Landing) pasirodė 1993 m. Joje pasakojama apie įvairiais pavidalais žmonių visuomenėje užsimaskavusius ateivius.
A.Budrys gerai žinomas ne tik kaip kūrėjas, bet ir kaip apžvalgininkas bei kritikas. Nuo 1993 m. A.Budrio redagavo mokslinės fantastikos, fantasy ir siaubo žurnalą „Tomorrow Speculative Fiction“. Rašytojas dalyvavo  ir L. Rono Hubbardo projekte „Ateities rašytojai“: yra konkurso žiuri komisijos narys.
1999 m. rašytojas lankėsi Lietuvoje ir dalyvavo Lietuvos fantastikos mėgėjų renginyje „Lituanicon“.
Eidamas 77 metus rašytojas iškeliavo anapilin 2008 m. birželio 9 d.

Įdomūs faktai apie rašytoją

*A.Budrys tapo internetinės literatūros pionieriumi, kai savo redaguojamą žurnalą “Tomorrow Speculative Fiction” 1997 m. perkėlė į internetą.
*Romanas „Krintantis fakelas“ (The Falling Torch), pasirodęs 1959 m., išparduotas 250 tūkst. tiražu. Paskutinis leidimas JAV pasirodė 1991 m.
*Dalyvaudamas L. Rono Hubbardo projekte „Ateities rašytojai“, A.Budrys padėjo prasimušti net 200 jaunų mokslinės fantastikos kūrėjų.
*Rašytojas dažnai pasirašinėdavo slapyvardžiais, tokiais kaip Frank Mason, John A. Sentry, Paul Janvier, William Scarff, Robert Marner, David C. Hodgkins, Ivan Janvier, Alger Rome.

Lietuvių kalba išleista:
Romanas “Šėlmis Mėnulis” (2002 m.);
Apsakymas “Tūnantys prieblandoje” (žurnale “Kaukas” (1991 m.) m. ir apsakymų rinkinyje “Užslinks naktis” (1998 m.));
Apsakymas “Šunų šeimininkas“ ( žurnale „Fantastika ir detektyvai“, (1990 m.)).

Parengta pagal:

G.Beresnevičius. Algis Budrys. – www.fantastika.lt
Visuotinė Lietuvių enciklopedija III tomas. – Vilnius, 2003.
J. Berkwits. Algis Budrys is an editor of tomorrow for Writers of the Future. – www.scifi.com
Wikipedija