Geografinės Lietuvos įdomybės

Europos ir Lietuvos centras

Europos ir Lietuvos centras
bei tolimiausi šalies taškai

Europos centras

1989 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto kartografai nustatė, kad Europos geografinis centras yra Lietuvoje (geografinės koordinatės 54 laips 54 min šiaurės platumos ir 25 laipsn 19 min rytų ilgumos). Šią vietą nesunku aplankyti, nes ji tėra vos už 25 km į Šiaurę nuo Vilniaus prie magistralinio kelio A14 Vilnius-Utena. Įrengtas informacinis kelio ženklas neleis pasiklysti. Prie Bernotų piliakalnio esanti vieta pažymėta paminkliniu akmeniu, šalia pastatyta granitinė kolona su ES simbolika.

Tolimiausi Lietuvos taškai

Šiauriausia Lietuvos vieta yra Biržų rajone, Nemunėlio vingyje, šiauriau Totorkalnio kaimo (56 laips 27 min š.pl. ir 24 laips 53 min r.ilg.), o piečiausia netoli Musteikos kaimo Varėnos rajone. Labiausiai įvakarus nutolusi yra Kuršių Nerijos pakrantė prie Nidos, o į rytus – Vosiūnų kaimas Ignalinos rajone. Atstumas tarp vakarinio iki rytinio taškų siekia 373 km, o tarp pietinio ir šiaurinio – vos 276 km. Nors valstybė ir nedidelė (Lietuvos teritorija sudaro 0,04 proc. Žemės rutulio sausumos ploto), bet praeina 24 min. kol pirmasis Saulės spindulys, nušvitęs Ignalinos raj., pasiekia Nidos kopas.

Geografinis Lietuvos centras

Pačios Lietuvos geografinis centras dabar yra netoli Kėdainių (55 laips 19 min š.pl. ir 23 laips 54 min. r.ilg.). Jis paženklintas akmeniu, pastatytu tarp Kėdainių ir Dotnuvos šalia kelio į Šiaulius.