Vilniaus STEAM centras (Vilniaus planetariumas)

Planetariumas Vilnius

Vilniaus planetariumas

Visata po kupolu

Vilniaus universiteto Metodinis STEAM ugdymo centras  (buvęs Vilniaus planetariumas) – išskirtinis statinys sostinės veide. Lietuvoje tik sostinė Vilnius gali pasidžiaugti šiuo unikaliu įrenginiu. Iš viso pasaulyje veikia virš 2000 planetariumų. Daugiausia jų JAV ir Japonijoje, Europoje jų taip pat nemažai – pustrečio šimto. Vien Vokietijoje iškilę 60 kupolų. Būtent šios šalies mieste Miunchene 1924 m. dienos metu ir buvo įžiebtos pirmosios dirbtinės žvaigždės.

Planetariumais vadinami patys pastatai, įstaigos, kur naudojamas sudėtingas prietaisas – taip pat planetariumu vadinamas. Jis projektuoja žvaigždes, planetas, Saulę ir Mėnulį į sferinį pastato kupolą. Įspūdžiui sustiprinti naudojami ir papildomi šviesos bei muzikos efektai.

Pirmasis planetariumas Lietuvoje pradėjo veikti dar 1962 m., Basanavičiaus gatvės pradžioje. Jo kupolas ir dabar stūkso pasislėpęs už buvusio Lietuvos kino teatro. Aplankykite šią vietą, kurioje savo laiku šeimininkavo ne tik žvaigždžių mėgėjai, bet ir lošėjai (užsidarius planetariumui pastate kurį laiką veikė kazino) bei restoranas Qpolo.
Tačiau vilniečiai ir toliau išliko ištikimais kosmoso fanatais. 1989 m. ant dešiniojo Neries kranto, šalia istorinio Žaliojo tilto į dangų iškilo naujas didžiulis 12.5 metrų skersmens kupolas su 160 vietų žiūrovų sale. Planetariumo širdis – Carl Zeiss projektorius PRF-2, jam talkino 6 projekcinių aparatų sistema, videoprojektorius, galinga garso sistema.

Planetariumas projektorius

Projektorius planetariume

Su laiku ir naujasis pastatas pajuto metų tėkmę, todėl šiuo metu vyksta ugdymo centro renovacijos darbai. Atnaujintas erdves lankytojai bus kviečiami įvertinti 2024 m. rudenį. Dar šiek tiek laiko prireiks žvaigždžių salei atidaryti.

Kontaktai:
Adresas: Konstitucijos pr. 12a, 09308 Vilnius

Internetinė svetainė: Vilniaus STEAM centras

Kontaktai bus atnaujinti 2024 m. renovacijai pasibaigus