Vilniaus planetariumas

Planetariumas Vilnius

Vilniaus planetariumas

Visata po kupolu

Vilniaus Universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto planetariumas – išskirtinis statinys sostinės veide. Lietuvoje tik sostinė Vilnius gali pasidžiaugti šiuo unikaliu įrenginiu. Iš viso pasaulyje veikia virš 2000 planetariumų. Daugiausia jų JAV ir Japonijoje, Europoje jų taip pat nemažai – pustrečio šimto. Vien Vokietijoje iškilę 60 kupolų. Būtent šios šalies mieste Miunchene 1924 m. dienos metu ir buvo įžiebtos pirmosios dirbtinės žvaigždės.

Planetariumais vadinami patys pastatai, įstaigos, kur naudojamas sudėtingas prietaisas – taip pat planetariumu vadinamas. Jis projektuoja žvaigždes, planetas, Saulę ir Mėnulį į sferinį pastato kupolą. Įspūdžiui sustiprinti naudojami ir papildomi šviesos bei muzikos efektai.

Pirmasis planetariumas Lietuvoje pradėjo veikti dar 1962 m., Basanavičiaus gatvės pradžioje. Jo kupolas ir dabar stūkso pasislėpęs už buvusio Lietuvos kino teatro. Aplankykite šią vietą, kurioje savo laiku šeimininkavo ne tik žvaigždžių mėgėjai, bet ir lošėjai (užsidarius planetariumui pastate kurį laiką veikė kazino) bei restoranas Qpolo.
Tačiau vilniečiai ir toliau išliko ištikimais kosmoso fanatais. 1989 m. ant dešiniojo Neries kranto, šalia istorinio Žaliojo tilto į dangų iškilo naujas didžiulis 12.5 metrų skersmens kupolas su 160 vietų žiūrovų sale. Planetariumo širdis – Carl Zeiss projektorius PRF-2, jam talkina 6 projekcinių aparatų sistema, videoprojektorius, galinga garso sistema.

Planetariumas projektorius

Projektorius planetariume

Planetariume dienos metu vyksta užsiėmimai moksleiviams, o antradienio ir ketvirtadienio vakarais su kosmoso paslaptimis supažindinami ir visi norintys (taip pat, surinkus 15-20 žmonių grupę patogiu laiku galima užsisakyti specialius seansus). Esant palankiam orui mėgėjišku teleskopu organizuojami ir ryškiausių mieste matomų dangaus šviesulių (Saulės, Mėnulio, planetų) stebėjimai. Planetariumo foje galima susipažinti su kosminių aparatų modeliais, didžiuliu Mėnulio gaubliu, įvairių kosminių objektų nuotraukomis ir piešiniais. Kasoje galimės įsigyti astronominės literatūros (pvz., kasmetinį almanachą „Lietuvos dangus“). Planetariume organizuojami ir jaukūs tikro garso koncertai. Paskaitų kainos nesikandžioja ir svyruoja nuo 2 iki 15 Lt.

Kontaktai:
Adresas: Konstitucijos pr. 12a, 09308 Vilnius;
el. p. planet@itpa.lt;
tel. (8 52) 724 148;
internetinė svetainė: http://planetarium.tfai.vu.lt/